Odkrywając Siem Reap

Siem Reap to niewielkie miasteczko w północno-zachodniej Kambodży znane głównie jako baza wypadowa do okolicznych świątyń Angkor. Odwiedzając dumę narodową Khmerów warto spędzić choć jeden dzień odkrywając uroki miasta. Kilkugodzinny spacer po Siem Reap odkrywa piękną kolonialną i chińską architekturę budynków użyteczności publicznej w starej dzielnicy francuskiej (Old French Quarter) i w okolicach starego rynku. W samym mieście można podziwiać tradycyjne tańce Apsara lub zrobić zakupy w sklepach z tkaninami. Krótka wycieczka poza miasto odkryje między innymi farmy jedwabiu, pola ryżowe, wioski rybackie i ptasie sanktuarium położone nad jeziorem Tonle Sap.

Świątynie Angkor

Popularyzacja świątyń Angkor sprawia, że miasto w ostatniej dekadzie przeszło olbrzymią transformację, która jeszcze się nie zakończyła. Większość błotnistych dróg zastąpił asfalt, pojawiły się pięciogwiazdkowe hotele, a przy głównych drogach jak grzyby po deszczu wyrosły sklepy z pamiątkami i biura podróży. Główną atrakcją jest oczywiście Angkor Wat (Świątynia Angkor) znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To najlepiej zachowany budynek świadczący o minionej potędze imperium Khmerów. Cztery wieże otaczające piątą symbolizującą mityczną Górę Meru otoczone są wielokilometrowymi murami pokrytymi wyrzeźbionymi scenami z hinduskiej mitologii. Zaledwie kilka kilometrów od Angkor Wat leży Angkor Thom – fascynujące ruiny królewskiego miasta zbudowane pod koniec XII wieku. Znane jest z obecności wielu pięknych świątyń i wysokiej Południowej Bramy.

Muzeum Narodowe

Wielbiciele muzeów powinni udać się do Angkor National Museum. Otworzone 12 listopada 2007 roku muzeum oferuje głębsze zrozumienie archeologicznych skarbów okolicy. W muzeum można podziwiać multimedialną wystawę “Złoty Wiek Królestwa Khmerów”. Inne wystawy poświęcone są historii Khmerów, cywilizacji i dziedzictwu kulturowemu. Zostały podzielone na osiem galerii takich jak: 1000 obrazów Buddy, Przed Angkorem: Cywilizacja Khmerów, Religia i Wierzenia, Wielcy Królowie Khmerów, Angkor Wat, Angkor Thom, Historia z Kamieni, Antyczne Kostiumy.

Muzeum Min Lądowych

Kolejną ciekawą atrakcją jest Kambodżańskie Muzeum Min Lądowych (Cambodia Landmine Museum) założone i zarządzane przez Aki Ra – byłego dziecięcego żołnierza Czerwonych Khmerów odpowiadających niegdyś m.in. za podkładanie min. Początki muzeum miały miejsce w ogrodzie jego domu w Siem Reap. Dziś muzeum znajduje się około 15 kilometrów od centrum miasta w kierunku Banteay Srei.

Centra handlowe po kambodżańsku

Fani klasycznych bazarków powinni odwiedzić Phsar Leu Thom Thmei (w wolnym tłumaczenie Nowy, Wyższy, Duży Bazar). Bazar jest bardzo popularny wśród mieszkańców handlujących czym się da. Zlokalizowany jest dwa kilometry od Siem Reap po prawej stronie Drogi Narodowej 6 podróżując z zachodu na wschód. Na Central Market w centrum miasta można kupić jedzenie, ubrania i biżuterię. Wśród turystów ogromną popularnością cieszy się Psar Chaa, gdzie można kupić rozmaite pamiątki. To także doskonałe miejsce, aby skosztować specjałów kambodżańskiej kuchni. Obok różnych odmian ryżu, suszonych ryb, wieprzowych kiełbasek, warzyw i owoców można także spróbować Prahok – tradycyjnej, sfermentowanej pasty rybnej. Niektóre stoiska sprzedają także pyszne, świeże bagietki i przyprawiane żaby, co wydaje się być spuścizną po francuskim kolonializmie. W jeszcze innych miejscach warto spróbować różnych khmerskich zup oraz potraw z czerwonymi papryczkami chili i orzechami. Wyprawa na Psar Chaa to uczta dla oczu, nosa i podniebienia.

Najstarszy klasztor w mieście

Spacerując wzdłuż rzeki Siem Reap można natknąć się na liczący około 500 lat klasztor Preah Prohm. To najstarsza tego typu placówka w mieście. Założony przez Króla Ang Chan miał na celu propagowanie Dharmy (nauk Buddy) i oferowanie schronienia mnichom, którzy przybywali do miasta. Świątynia powstała na przełomie XV i XVI wieku na gruntach należących do bogatej rodziny Ta Pum Yeay Rath. Słowna legenda głosi, że obiekt ten był uznawany za świętą rezydencję Preah Ang Chang-han Hoy, który był oświeconym mnichem żyjącym w XIV i XV wieku. – Wierzymy, że Khmerzy z każdej klasy społecznej przychodzili, by go wielbić. Nawet Król Ang Chan przychodził modlić się o zwycięstwo, gdyż królestwo nie cieszyło się stabilnością. – opowiada młody mnich kręcący się po świątyni. – Gdy królestwo odzyskało stabilność, bogata rodzina przekazała ten teren królowi, który utworzył tu klasztor Ta Pum Yeay Rath. W 1940 roku zmieniliśmy nazwę na Preah Prohm Rath Monastery. – dodaje. Tereny klasztorne to centralnie ulokowana buddyjska świątynia, ogrody, budynki mieszkalne i gospodarcze. Wszystko w azjatycko-buddyjskim stylu otoczone tropikalną roślinnością. W świątyni warto zobaczyć szereg pięknych obrazów przedstawiających sceny z życia Buddy,

Sieam Reap to zdecydowanie więcej niż wrota do świątyń Angkor i pierwsze, większe miasto przy granicy z Tajlandią. Będąc w okolicy warto poświęcić mu więcej uwagi.

About Life in the tropics

My name is Marek Lenarcik and I am a professional vagabond. I have visited 33 countries and lived in 7. I have been writing since my 17th birthday. I've been published in The Washington Times, The Times (Polish Edition), Paranormal Magazine UK, and Playboy Magazine. among others. My debut book - "Tajski epizod z dreszczykiem" (Thai episode with a thrill) has been published on June 28th, 2012 by "Bezdroża" Publishing House in Poland. Currently I am working on its translation and publishing on the international market. I also started work on my second book.

Posted on 26 marca, 2012, in Kambodża and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Dodaj komentarz